Home

Ask Anything
You can communicate to me all your questions and results related to my field.
Ask Anything
Patient Comments
Here you can read patient comments made about me in various media sources.
Patient Comments
E-Book
You can download the PDF of the introduction of my book “Bunama ve Alzaymır Hakkında Herşey” from here.
Read the Book
Newsletter
You can get the latest information and news by registering in the newsletter.

Prof. Dr. Semih Keskil in Social Media

You can also follow Prof. Dr. Semih Keskil from his social media accounts.

Uzmanlıklar

Bel Ağrısı

bel-agrisi-ikon

Bel Ağrısı

Bel ağrısı veya bel tutulması, aslında bel fıtığı başlangıcı denen durumun ilk işaretidir. Her insan, ömrü boyunca en az bir kere bel ağrısı çekecektir. Bel ağrısı dünyadaki en sık ikinci ağrı nedeni olduğu gibi, aynı zamanda 45 yaş altında en sık görülen şikayettir

Boyun Ağrısı

oyun-agrisi-ikon

Boyun Ağrısı

Halk arasında kulunç ta denen boyun ağrısı ya da boyun tutulması, aslında boyun fıtığı başlangıcının ilk işaretidir. Aslında her üç kişiden biri, ömrü boyunca en az bir kere boyun ağrısı çekecektir.

Beyin Tümörü

beyin-tumoru-ikon

Beyin Tümörü

Beyinde yerleşen tümörlerin çoğu kanser değildir, yani vücudun başka bir yerine atlamazlar, yani tıbbi tabiri ile “beyin tümörü” metastaz yapmaz. Ancak ilginçtir, beyinde görülen tümörlerin çoğu aslında kanserdir, çünkü vücudun başka bir yerinden gelmişlerdir; yani metastazdırlar.

Bunama Cerrahisi

bunama-cerrahisi-ikon

Bunama Cerrahisi

Yaklaşık her yedi bunama hastasının birinde unutkanlık ile birlikte yürüme güçlüğü, yani yürümenin yavaşlaması; adımların küçük küçük atılması ve adeta ayakları yerde sürüyerek yürüme gibi bir durum beraberinde idrar kaçırma da söz konusudur. Bu hasta grubunun üçte ikisinde yapılacak basit bir ameliyat ile bunama geri döndürülebilir.

Koma ve Yoğun Bakım

koma-ikon

Koma ve Yoğun Bakım

Modern tıbbın en son teknolojilerinin kullanıldığı yoğun bakım ünitesi ya da reanimasyon ünitesi kurulma amacı, hastaları hayatta tutmak; eğer iyileşebilecek bir durumları varsa onlara zaman kazandırmak. Yoğun bakımda hastayı iyileştirecek olan bazen ilaçlar, bazen bir ameliyat, bazen ise hastanın kendi vücut direncidir.

Kök Hücre

kok-hucre-ikon

Kök Hücre

Kök hücre, insan vücudundaki çok farklı hücrelerin her birine dönüşebilme yeteneğine sahip olan hücre anlamına gelir. Bu hücreler anne karnındaki gelişme döneminde çok fazla sayıda iken, yaş ilerledikçe sayıları azalır; hatta 100 yaş sonrasında sayıları birkaç taneye bile inebilir. Ama bu birkaç hücre, aslında her bir organı yenileyebilme yeteneğine sahiptir.

Disclaimer

The content of this web site has been prepared for informational purposes only. Nothing contained in this site may be considered as a recommendation by the visitors to cause any decision or action. In such a case, all responsibility will be of the visitors to this site. The law 5846 in accordance with the relevant regulations protects all kinds of informative subjects such as pictures, trademarks, logos, text, etc. in this site, and Professor Semih Keskil exclusively owns the intellectual property rights.

Under no circumstances should any descriptive or explanatory information contained within the website such as documents, images, trademarks, logos, photos and other elements be copied, transmitted, modified or unfairly used. Read More

Your Thoughts

null
Yavuz Türeli

Dr. Semih Keskil has operated upon my mother because of the deterioration of her discs and spine. My mother, who has been walking bending forward; is now continuing her life in a painlessly. After a successful surgery, my elderly parent has returned to a better quality of life. We would like to thank Mr. Keskil for this. I’m very glad that you were here to help.

null
Bedriye Güran

I was very pleased with my doctor. He helped me a lot with my troubles and he’s a really good doctor. He’s also an expert in his branch. I had seen a treatment he had done in the newspaper. We also had a friend who was treated by doctor Semih. That’s why we preferred him. We can easily reach him by phone whenever we want to. When you go to a doctor, they will not even look at your face; but Semih Keskil is not like this. He is a doctor who cares for his patients. I had forgetfulness, tests were done and I had a diagnosis. Drug treatment was applied and I got a positive result. I recommend him to all of my relatives. I’m a bank employee and I also recommended him to a few of acquaintances from my bank.

WhatsApp chat