Sıkça Sorulan Sorular – Hidrosefali

Sıkça Sorulan Sorular - Hidrosefali

  • Cihaz çalışmıyor, sıvı artışı olmuyor, cihazı çıkartıp çocuğa eziyet etmeyelim diyorlar.
  • Sürekli şant tıkanıyor…
  • Hocam şant yerine endoskopik müdahale yapılsa acaba ne kadar doğru olur?
  • Şu anda ayarlı şant var ama hala iyileşmedi.

Hidrosefali hastalığında toplanan aşırı beyin omurilik sıvısının, yani BOS’un kontrollü şekilde karın boşluğuna aktarılmasını sağlayan; cilt altından geçen ve üzerinde ileri teknoloji ürünü bir pompası bulunan ince borucuk, yani tıbbi adı ile bir şant yani shunt cihazları zaman içinde tıkanabilmekte veya bebek büyüdükçe daha uzunları ile değiştirilmeleri gerekebilmektedir. Bu hastalarda en uygun olanı, kararın deneyimli bir çocuk beyin cerrahi uzmanı veya pediatrik nöroşirürji hocası tarafından verilmesidir.

  • 32 haftalık gebeyi bebekte hidrosefali şüphesiyle takip ettiler, 2 hafta sonra kontrolde bebeğin kafasında 4 mm daha büyüme tespit edildi.
  • Gebelikte hidrosefali şüphesi nedir?
  • Ventriküllerde genişleme varmış…

Bir bebekte hidrosefaliden şüphelenilmesi, bebeğin düzenli kontrolleri sırasında; aile hekimi tarafından kafa çevresi ölçülürken görülen anormal bir artışla başlar. Ancak gelişen tıbbi görüntüleme olanakları ile, artık bu hastalığın bebek henüz annesinin karnında iken de tanınması ve ventrikül genişliği artışının hamilelik süresince takip edilmesi mümkün olmaktadır. Yani bebeğinizin hem hamilelik sırasında ve hem de doğumdan sonraki düzenli kontrollerini hiç aksatmamanız gerekir. Herhangi bir evrede eğer hekiminiz sizi bir çocuk beyin cerrahına veya pediatrik nöroşirürji hocasına yönlendirdiğinde, hiç zaman kaybetmeyin ki; bu tanı doğrulanıp,  bebeğiniz için en doğru olan planlanabilsin.

WhatsApp chat